Banii pentru ONG
nu au ajuns în conturile lor
La nivelului Bihorului, un număr de 6.589 contribuabili – persoane fizice au dispus asupra destinaţiei
unei sume de 170.853
RON, reprezentând procentul de 1% din impozitul
pe venitul anual datorat pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit. Conform Ordinului Ministrului Finanţelor Publice nr. 1171/2005, termenul limită de virare a
acestor sume este 31 decembrie a.c.
Până la data de 8 decembrie, unităţile teritoriale ale Trezoreriei Statului au virat în contul a 368 de organizaţii non-guvernamentale, 127.219 RON. Diferenţa de 43.634 RON nu s-a putut vira, susţine Smaranda Scridon, director executiv a DGFP Bihor, din cauza completării eronate de către contribuabili a unor rubrici prevpzute din capitolul H din declaraţiile de venit global depuse la organele fiscale de domiciliu, respectiv a denumiri entităţii non-profit, a codului de identificare fiscală a acestor ONG-uri sau a contului IBAN.
Corectarea acestor erori se poate realiza pe baza unei cereri depuse de contribuabil la organul fiscal de domiciliu, adică o nouă deplasare la sediul finanţelor. În cererea respectivă se va menţiona capitolul din declaraţie completat eronat şi se vor înscrie cu majuscule, lizibil şi corect, datele de identificare ale asociaţiei non-profit. Soluţionarea cererii se comunică contribuabilului prin emiterea unei noi decizii anuale de impunere. În decizie se vor menţiona la rândul 16 sumele de virat ONG-urilor.
Această procedură nu se aplică în cazul în care contribuabilii au optat asupra destinaţiei procentului de 1% din impozitul pe venitul anual după expirarea termenului de depunere a Declaraţiei de venit global, adică 15 mai 2005.
Natalia Ivan
More reviews about the Afaceri bihorene